TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Bieszczadzka Kolejka Leśna przewiozła już ponad 130 tys. osób
InfoRail.pl - Opublikowano: 12.10.2020 09:45:38
Bieszczadzka Kolejka Leśna przewiozła już ponad 130 tys. osób

Mimo pandemii BKL ocenia sezon pozytywnie.

Ponad 130 tys. osób przewiozła już w tym roku wąskotorowa Bieszczadzka Kolejka Leśna. "Mimo zawieszenia działalności w maju i częściowo w czerwcu będzie to dla nas dobry sezon" – uważa prezes fundacji zarządzającej BKL Mariusz Wermiński.

Jak zaznaczył, "w tym roku zamiast grup zorganizowanych z kolejki korzystali głównie turyści indywidualni". "Właśnie oni zadecydowali o dobrej frekwencji" - dodał.

Z powodu pandemii koronawirusa pierwsze składy kolejki na trasę wyjechały dopiero w połowie czerwca. Półtora miesiąca później niż normalnie.

W lipcu i sierpniu BKL organizowała codziennie średnio po osiem kursów zamiast planowanych pięciu. "Natomiast od września jeździmy we wtorki, czwartki oraz weekendy i nadal zainteresowanie jest spore" – zauważył Wermiński.

Od listopada do końca kwietnia - poza feriami, kiedy kursuje w środę i sobotę – kolejka jeździ na zamówienia.

BKL kursuje z Majdanu koło Cisnej do Przysłupia i z Majdanu do Balnicy. Pierwsza trasa liczy 12 km, a druga 9 km.

Bieszczadzka kolejka wąskotorowa powstała w 1898 r. Przez wiele lat służyła do transportu drewna. Kiedy w latach 20. XX wieku przeszła pod zarząd lwowskiej dyrekcji PKP, rozpoczęła przewóz ludzi.

Na początku lat 90. ubiegłego stulecia ze względów ekonomicznych kolejkę wyłączono z eksploatacji. W 1996 r. utworzona została Fundacja BKL, która postanowiła utrzymać zabytkową kolejkę w ruchu i uczynić z niej atrakcję turystyczną.(PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
BKL
wąskotorówka