TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Białystok z kolejną kasą na nowe autobusy [FILM]
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 23.11.2017 15:07:22
Białystok z kolejną kasą na nowe autobusy [FILM]

Białystok oraz ościenne gminy otrzymały dofinansowanie do projektu "Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego i rowerowego w Białostockim Obszarze Funkcjonalnym". To m.in. oznacza nowe autobusy.

Białystok oraz ościenne gminy otrzymały dofinansowanie do projektu "Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego i rowerowego w Białostockim Obszarze Funkcjonalnym". To m.in. oznacza nowe autobusy. Wartość całego projektu wynosi prawie 160 mln zł.

Tym samym powstaną nowe drogi, 50 km ścieżek rowerowych i przybędzie 12 nowych autobusów komunikacji miejskiej.

23 listopada w Białymstoku poinformowano o tym na konferencji prasowej z udziałem zastępcy prezydenta Białegostoku Adama Polińskiego, wicemarszałka województwa podlaskiego Macieja Żywno oraz wójtów i burmistrzów z ośmiu gmin, które biorą udział w tym przedsięwzięciu. To: Choroszcz, Czarna Białostocka, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Łapy, Supraśl, Wasilków i Zabłudów.

Wartość całego projektu wynosi prawie 160 mln zł, w tyym 90,4 mln zł to pieniądze z UE, z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, z puli na tzw. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT), które w regionie realizowane są na terenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego (BOF).

Stowarzyszenie tworzy Białystok i 9 ościennych gmin (jedna z nich nie uczestniczy w projekcie). Resztę funduszy dokładają samorządy, 15 mln zł dołożył także powiat białostocki, który nie jest partnerem w projekcie, ale go dofinansował - poinformowano na konferencji.

Wicemarszałek Maciej Żywno powiedział, że projekt pokazuje, iż narzędzie jakim jest ZIT "zaczyna się sprawdzać". Podkreślił, że zrealizowanie zapowiadanych inwestycji będzie oznaczało "nową jakość" w transporcie, w połączeniach komunikacyjnych gmin z Białymstokiem. Dodał, że to jest to, na co czekają i na co liczą mieszkańcy, bo wspólna komunikacja tworzy więź, która pokaże, że aglomeracja Białegostoku i całego BOF "stała się faktem".

Zastępca prezydenta Białegostoku Adam Poliński podkreślił, że realizowany projekt to dowód na "znakomitą" współpracę gmin z miastem Białystok i z samorządem województwa. Dodał, że projekt jest "bardzo znaczący", bo dotyczy gospodarki niskoemisyjnej, a to dbanie o czystsze środowisko. Tłumaczył, że budowane będą nowe odcinki dróg i modernizowane inne, by mogły tamtędy jeździć autobusy komunikacji miejskiej.

Trzy elementy

Białostocki projekt składa się z 3 komponentów:

  • Polepszenie warunków docierania do Białegostoku - transport zbiorowy i modernizacja dróg

  • Budowa nowych dróg rowerowych – powstanie ich prawie 50 km

  • Zakup w ramach tego projektu 12 niskoemisyjnych autobusów. To zadanie Miasta Białystok.

20 autobusów wcześniej

Przypomnijmy, że w listopadzie br. Białystok ogłosił przetarg na zakup 20. autobusów w ramach unijnego projektu "Poprawa dostępności centrum Białegostoku dla komunikacji miejskiej", realizowanego w ramach POPW - o czym pisaliśmy w InfoBusie TUTAJ To początek zakupów, których celem jest poprawa jakości życia mieszkańców oraz wymiana najstarszych i najbardziej wyeksploatowanych autobusów na nowe, emitujące mniej zanieczyszczeń.

W najbliższych latach zaplanowano więcej takich zakupów. Zostaną dokonane dzięki czterem projektom dotyczącym transportu miejskiego. Tabor będzie współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Polska Wschodnia oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Dzięki temu na ulice Białegostoku do roku 2021 wyjadą w sumie co najmniej 72 nowe, najnowocześniejsze autobusy. Przybliżony łączny koszt to ok. 110 mln zł netto.

-"Będzie to kolejny etap prowadzonych przez nas od kilku lat inwestycji, także tych drogowych, tworzących sprawny system komunikacji miejskiej i umożliwiających rozwój sieci szybkich autobusów – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku, Adam Poliński – Realizacja planowanych projektów zdecydowanie ułatwi dostęp do centrum i poprawi komunikację na terenie Białegostoku. Zależy nam także na tym, aby naszym mieszkańcom zapewnić odpowiednią jakość życia poprzez zadbanie o czyste powietrze. Niskoemisyjne, nowoczesne autobusy mają na to duży wpływ."Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
unia
UM Białystok
RPO