TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Bezprzetargowo PKP PLK wybrały serwisanta ERTMS/ETCS na CMK
InfoRail.pl - Opublikowano: 10.01.2020 11:45:20
Bezprzetargowo PKP PLK wybrały serwisanta ERTMS/ETCS na CMK

PKP PLK podpisały umowę z firmą Thales na realizację usługi utrzymaniowo-serwisowej systemu ERTMS/ETCS poziomu 1 na odcinkach Grodzisk Mazowiecki – Idzikowice oraz Włoszczowa Północ – Zawiercie linii CMK na lata 2020 – 2021.

PKP PLK podpisały umowę z firmą Thales na realizację usługi utrzymaniowo-serwisowej systemu ERTMS/ETCS poziomu 1 na odcinkach Grodzisk Mazowiecki – Idzikowice oraz Włoszczowa Północ – Zawiercie linii CMK na lata 2020 – 2021.

Jej wartość to 4 042 940.00 PLN netto. Wykonawca został wybrany w trybie bezprzetargowym.

Prawidłowa realizacja usługi utrzymaniowo - serwisowej systemu ETCS poziom 1 na odcinkach linii kolejowej CMK, wymaga dysponowania wiedzą w zakresie systemu ETCS w wersji zainstalowanej na linii, tj. AlTrac 6413. Tylko producent przedmiotowych urządzeń posiada niezbędną wiedzę (m.in. w zakresie ich budowy, gwarancji bezpieczeństwa systemu, a także w zakresie oprogramowania, w ramach kodów bazowych i aplikacyjnych) konieczną do prawidłowej i bezpiecznej realizacji usługi utrzymaniowo - serwisowej.

Realizacja usługi utrzymaniowo - serwisowej w ramach zadania pn.: "Zlecenie usługi utrzymaniowo-serwisowej systemu ERTMS/ETCS poziomu 1 na odcinku Grodzisk Mazowiecki – Idzikowice oraz Włoszczowa Północ – Zawiercie linii CMK na lata 2020 – 2021" nie może w żaden sposób naruszyć certyfikatów, deklaracji i zezwoleń. W przypadku naruszenia zapisów ww. dokumentów, niemożliwa byłaby dalsza eksploatacja systemu ETCS poziom 1 zabudowanego na odcinku linii kolejowej CMK. Uwzględniając powyższe należy stwierdzić, że występują "względy techniczne" o charakterze obiektywnym, które wskazują na rzeczywisty monopol określonego wykonawcy, w tym wypadku firmy Thales Polska sp. z o.o. Do prawidłowej realizacji usługi utrzymaniowo – serwisowej niezbędne są szczegółowe dane techniczne dotyczące zastosowanego rozwiązania technicznego (platformy sprzętowej i oprogramowania).

Wykonawca Thales Polska sp. z o.o., nie tylko dysponuje stosowną wiedzą, niezbędną do realizacji zamówienia, ale także jest właścicielem majątkowych praw autorskich do własnych rozwiązań technicznych. W zakresie systemu ETCS poziomu 1 dotyczy to rozwiązania AlTrac 6413. Posiadanie wiedzy dotyczącej systemu ETCS poziomu 1 w zakresie rozwiązania AlTrac 6413 oraz związanego z nim oprogramowania niezbędna jest do prawidłowego wykonania zamówienia. Powyższa wiedza stanowi know-how przedsiębiorstwa Thales i podmiot ten nigdy nie przenosił na nikogo majątkowych praw autorskich do swoich rozwiązań. Dodatkowo należy zauważyć, że wykonawca składając ofertę i realizując zadanie pierwotne, tj. zabudowę systemu ETCS poziomu 1 na odcinku linii kolejowej E 65, CMK, Grodzisk Mazowiecki – Zawiercie za każdym razem zaznaczał, że uznaje takie informacje za tajemnicę przedsiębiorstwa. Biorąc pod uwagę, że w branży kolejowej powszechną praktyką jest zastrzeganie przez wykonawców praw autorskich do tworzonych przez nich rozwiązań technicznych i związanych z nimi opracowanych rozwiązań informatycznych, należy przyjąć, że system ETCS poziomu 1 w rozwiązaniu AlTrac 6413 jest własnością firmy Thales Polska sp. z o.o.

W związku z powyższym udział firmy Thales Polska sp. z o.o. w procesie utrzymania oraz serwisu, systemu ETCS poziomu 1 zabudowanego na linii CMK, jest niezbędna w celu właściwego realizowania czynności związanych programowaniem balis oraz kart LEU AlTrac 6413.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
CMK
Thales
PKP PLK
ERTMS
ETCS
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.