TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Będzie rewitalizacja linii z Dzierżoniowa do Bielawy. Umowa podpisana
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 22.03.2019 14:03:44
Będzie rewitalizacja linii z Dzierżoniowa do Bielawy. Umowa podpisana (foto: wroclaw.pl)

Ponad 11 mln zł będzie kosztować rewitalizacja linii kolejowej 341 z Dzierżoniowa do Bielawy Zachodniej. Inwestycja ma być gotowa do końca sierpnia 2019 r.

Ponad 11 mln zł będzie kosztować rewitalizacja linii kolejowej 341 z Dzierżoniowa do Bielawy Zachodniej. Inwestycja ma być gotowa do końca sierpnia 2019 r.

Samorząd województwa podpisał umowy na jej wykonanie. W planach jest przejęcie 22 odcinków linii kolejowych w regionie. Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski podkreślił, że to symboliczny moment dla procesu rewitalizacji i przywracania ruchu kolejowego w całym regionie dolnośląskim.

"Spotykamy się tutaj na nieczynnej, dawnej stacji Bielawa Wschód, gdzie tory są porośnięte drzewami samosiejkami, a za kilka miesięcy, bo pod koniec sierpnia tą linią kolejową będą jeździć pociągi. Przywrócimy ruch kolejowy mieszkańcom Dolnego Śląska, ale liczę, że skorzystają na tym też turyści" - powiedział Przybylski.

Dodał, że nie byłoby tak szybkiego efektu bez dobrej współpracy samorządu z rządem.

Jak podano samorząd podpisał umowę z firmą Infrakol, która za kwotę prawie 9 mln zł zrewitalizuje ponad 5 kilometrów linii. Zostaną też wybudowane dwie wiaty przystankowe na stacjach Bielawa Wschodnia i Bielawa Zachodnia. Druga umowa z firmą Protel opiewa na kwotę 2,4 mln zł. Za tę sumę powstanie zabudowa urządzeń samoczynnej sygnalizacji na czterech przejazdach kolejowych.

Linię 341 z Dzierżoniowa do Bielwy samorząd województwa dolnośląskiego przejął jaką pierwszą w połowie grudnia 2018 r. W planach jest przejęcie od PKP w sumie 22 odcinków o łącznej długości 400 kilometrów. Dzięki temu projektowi połączenia kolejowe mogą uzyskać m.in. cztery dolnośląskie uzdrowiska - Świeradów Zdrój, Lądek Zdrój, Szczawno Zdrój czy Przerzeczyn Zdrój. Komunikacja kolejowa będzie mogła powrócić też do Złotoryi, Lwówka Śląskiego, Kowar czy Stronia Śląskiego.

Samorządowym przewoźnikiem kolejowym są Koleje Dolnośląskie. Spółka dysponuje 57 pociągami; każdego dnia obsługuje 300 połączeń na terenie całego województwa.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Bielawa
dolnośląskie