TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Będzie remont Mostu Gdańskiego. Jest umowa
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 08.11.2018 12:48:14
Będzie remont Mostu Gdańskiego. Jest umowa (źródło: Wikipedia/Adrian Grycuk, lic. CC BY-SA 3.0)

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę ws. przebudowy konstrukcji pod jednym z dwóch torów kolejowego Mostu Gdańskiego w Warszawie.

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę ws. przebudowy konstrukcji pod jednym z dwóch torów kolejowego Mostu Gdańskiego w Warszawie.

Po zakończeniu robót obiekt będzie dostosowany do prędkości 120 km/h dla pociągów pasażerskich i 100 km/h dla towarowych. Umowa jest warta ponad 75 mln zł.

"Przebudowa obiektów inżynieryjnych, m.in. takich jak Most Gdański otwiera możliwość tworzenia sprawnych połączeń w stolicy i aglomeracji. Znaczące efekty przyniosła już modernizacja warszawskiej linii obwodowej z przebudowanymi i nowymi przystankami. Oznacza to lepsze dojazdy mieszkańców do pracy i do szkoły. W Krajowym Programie Kolejowym jest wiele projektów, których efektem będzie lepsza i zintegrowana komunikacja w dużych miastach" – powiedział, cytowany w komunikacie, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Andrzej Bittel.

W komunikacie zaznaczono, że nowa konstrukcja będzie bardziej wytrzymała i dostosowana do wyższych prędkości. W efekcie inwestycja ma ułatwić organizację komunikacji kolejowej w stolicy oraz w aglomeracji.

Spółka poinformowała, że prace na Moście Gdańskim między stacją Warszawa Gdańska a przystankiem Warszawa ZOO będą polegały na kompleksowej wymianie dziewięciu przęseł stalowej konstrukcji o długości ponad 508 m. Wzmocnione zostaną fundamenty podpór, a wymienione tory i sieć trakcyjna mają zapewnić sprawniejsze przejazdy pociągów po warszawskiej linii obwodowej.

Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. Po zakończeniu robót obiekt będzie dostosowany do prędkości 120 km/h dla pociągów pasażerskich i 100 km/h dla pociągów towarowych. Zwiększy się przepustowość linii. Roboty zostały tak zaplanowane, że nie będą miały wpływu na kursowanie pociągów.

Wykonawcą prac jest konsorcjum firm: Intop Warszawa Sp. z o.o. oraz Mostostal Kielce S.A.

W 2016 roku zakończono przebudowę młodszej, wybudowanej w latach 60-tych XX wieku, konstrukcji Mostu Gdańskiego. Pociągi pasażerskie mogą przejeżdżać z prędkością 80 km/h, a towarowe - 60 km/h.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
most
Warszawa
PKP PLK
remont