TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Będzie modernizacja linii Tarnowskie Góry – Zawiercie
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 19.09.2018 16:26:19
Będzie modernizacja linii Tarnowskie Góry – Zawiercie

Modernizacja linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry - Zawiercie będzie impulsem do rozwoju gospodarczego regionu i poprawi komfort życia jego mieszkańców - ocenił wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Modernizacja linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry - Zawiercie będzie impulsem do rozwoju gospodarczego regionu i poprawi komfort życia jego mieszkańców - ocenił wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Podkreślił, że projekt wpisuje się m.in. w programy "Czyste powietrze" i "Dostępność Plus". Umowę na dofinansowanie odbudowy linii kolejowej Tarnowskie Góry – Zawiercie, biegnącej obok Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach, podpisano w środę w stolicy Górnego Śląska podczas konferencji podsumowującej dotychczasową realizację rządowego Programu dla Śląska. Przy podpisaniu umowy obecni byli m.in.: premier Mateusz Morawiecki i minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, który poinformował, że projekt dobrego połączenia kolejowego konurbacji śląskiej z lotniskiem w Pyrzowicach wart jest ponad 741 mln zł.

Uczestniczący w środowej konferencji wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel powiedział, że w obecnej unijnej perspektywie finansowej w woj. śląskim przeznaczono blisko 9,5 mld zł na projekty w zakresie transportu kolejowego. Jednym z przedsięwzięć jest modernizacja linii kolejowej nr 182.

"To przedsięwzięcie, na które Śląsk oczekiwał, które było wielokrotnie obiecywane, wielokrotnie odkładane, a my będziemy je teraz realizowali. Jest to również przedsięwzięcie, które wpisuje się w wiele innych programów" - podkreślił wiceminister. Tłumaczył, że elektryfikacja linii i zastąpienie trakcji spalinowej elektryczną spełnia założenia programu "Czyste powietrze", zaś stworzenie infrastruktury pasażerskiej w pełni dostępnej do osób niepełnosprawnych oznacza praktyczną realizację założeń programu "Dostępność plus".

"Będziemy też podnosili prędkość maksymalną dla pociągów pasażerskich do 140 km na godzinę i pociągów towarowych do 80 km na godzinę, jak również nośność torów (...). To oznacza, że linia uzyska takie parametry, które skłonią mieszkańców, żeby korzystać z dobrej oferty przewozowej i przesiąść się z samochodów na kolej, oraz skłonią przedsiębiorców, żeby nadawali swoje ładunki przy pomocy tej linii" - mówił Bittel.

Jego zdaniem dzięki tego typu przedsięwzięciom coraz wyższy jest rozwój gospodarczy i komfort życia mieszkańców.

Nieeksploatowana obecnie, w większości jednotorowa, linia nr 182 - o długości ok. 45 km - łączy Tarnowskie Góry z Zawierciem, przechodząc przez bezpośrednie okolice lotniska w Pyrzowicach. W ramach projektu zrewitalizowanych zostanie blisko 49 km linii kolejowych: od Tarnowskich Gór do Zawiercia, a także łącznica do Zawiercia o długości ok. 1 km oraz łącznica w rejonie Miasteczka Śląskiego – o długości ponad 1 km. Zmodernizowanych zostanie osiem przystanków kolejowych, 11 peronów zostanie przystosowanych do obsługi osób niepełnosprawnych, a na 19 przejazdach wykonane zostaną prace związane z poprawą bezpieczeństwa.

Linia powstanie jako dojazd do lotniska – dla pasażerów czy pracowników, ale będzie też pełniła funkcję północnej towarowej obwodnicy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Z tego względu wszystkie planowane mijanki będą miały długość 750 m, co umożliwi obsługę najdłuższych składów.

Wiceminister Bittel poinformował, że w ramach wartego prawie 67 mld zł Krajowego Programu Kolejowego obecnie zaangażowanych jest ok. 60 proc. środków. "Zrealizowano inwestycje za 6,5 mld zł, a przedsięwzięcia za ponad 32 mld są w realizacji" - mówił Bittel. Podkreślił, że polski wysiłek w tym zakresie doceniany jest także w Komisji Europejskiej i Parlamencie Europejskim. "Myślę, że mamy wsparcie już na kolejną perspektywę, aby uzyskać jak najlepszy pakiet finansowy dla szeroko rozumianego transportu" - ocenił wiceminister infrastruktury.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Andrzej Bittel
Ministerstwo Infrastruktury
Zawiercie
Tarnowskie Góry
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.