TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Będzie łatwiejszy dojazd do stacji Gliwice Łabędy
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 24.07.2019 09:20:31
Będzie łatwiejszy dojazd do stacji Gliwice Łabędy

Projekt budowy w gliwickiej dzielnicy Łabędy nowego ronda i przebudowy pobliskiego układu komunikacyjnego zamówił samorząd tego miasta. Chodzi o ułatwienie dojazdu do stacji kolejowej Gliwice-Łabędy.

Projekt budowy w gliwickiej dzielnicy Łabędy nowego ronda i przebudowy pobliskiego układu komunikacyjnego zamówił samorząd tego miasta. Chodzi o ułatwienie dojazdu do stacji kolejowej Gliwice-Łabędy, która po 2020 r. zostanie przebudowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe.

Jak wynika z informacji na stronach Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach, w efekcie trwającego od początku czerwca br. przetargu na wykonanie dokumentacji projektowej dla zadania "Rozbudowa układu drogowego w obrębie stacji Gliwice-Łabędy" podpisano wartą 372,6 tys. zł umowę z gliwickim biurem A-Propol.

Była to jedna z czterech złożonych w postępowaniu ofert; wszystkie mieściły się w założonym kosztorysie na poziomie 600 tys. zł.

O planach zarządcy kolejowej infrastruktury dotyczących gruntownej modernizacji stacji Gliwice Łabędy i tamtejszego węzła kolejowego, a także budowy nowego przystanku kolejowego w pobliżu gliwickiego Osiedla Kopernika, miejscowy magistrat informował latem ub. roku.

PKP PLK prowadziły wówczas przetarg na zaprojektowanie przebudowy stacji Gliwice Łabędy oraz odtworzenia połączenia z nią niedawno zmodernizowanej stacji towarowej Gliwice Port. Obecnie prace projektowe w tym zakresie już trwają, kompletna dokumentacja ma powstać do sierpnia 2020 r. Prace budowlane mają zostać wykonane w nowej perspektywie finansowej.

Według ubiegłorocznych informacji PLK, ze względu na zmianę układu torowego stacji Gliwice Łabędy oraz przebudowę wiaduktu kolejowego nad ul. Staromiejską, nad którym obecnie znajduje się peron nr 1 stacji, zaplanowano rozbiórkę tego peronu i budowę nowego, przesuniętego ok. 150 m w kierunku stacji Taciszów.

Zgodnie z uzgodnionymi przez miasto planami PLK, wiadukt kolejowy w rejonie Kanału Gliwickiego, w ciągu ul. Staromiejskiej, zostanie przebudowany, a kolejny pobliski wiadukt w ciągu ul. Głównej - wyburzony. Zlikwidowany zostanie też przejazd kolejowo-drogowy w poziomie szyn na przedłużeniu ul. Wolności.

W zamian zaplanowano budowę pod nowym, dwuprzęsłowym wiaduktem kolejowym ronda turbinowego, do którego zostanie dostosowany przylegający układ ulic Strzelców Bytomskich, Głównej i Przyszowskiej. W planach jest też budowa zatok autobusowych, nowych przystanków, chodników, dróg rowerowych i dojść do peronów oraz przebudowa oświetlenia i zagospodarowanie zieleni.

Na wykonanie projektu części tej inwestycji, której realizacja będzie leżała po stronie miasta, wyłoniony przez zarząd dróg wykonawca ma 18 miesięcy od daty podpisania umowy.

Gliwicki samorząd akcentuje, że od lat zabiegał o szersze wykorzystanie kolei w miejskim transporcie publicznym. Pierwotnie miasto planowało uruchomienie Miejskiego Autobusu Szynowego, wykorzystującego infrastrukturę kolejową. Jednym z elementów tej koncepcji było wybudowanie nowego przystanku kolejowego w rejonie dzielnicy Kopernika.

Teraz, w efekcie uzgodnień miasta i PLK, zarządca kolejowej infrastruktury planuje gruntownie przebudować stację kolejową Gliwice-Łabędy oraz zbudować przystanek kolejowy w rejonie estakady Heweliusza (w przybliżeniu w połowie odległości między stacjami Gliwice i Gliwice Łabędy), o roboczej nazwie Gliwice Kopernik. Miasto zrealizuje tzw. infrastrukturę towarzyszącą, m.in. parkingi.

Modernizacja węzła kolejowego w Łabędach jest częścią projektu PLK zakładającego opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania pn. "Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E30 i E65) na obszarze Śląska, etap II".Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Gliwice
stacja
PKP PLK