TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Będą nowe połączenia z Polski na Ukrainę?
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 06.12.2018 09:08:04 1 komentarz
Będą nowe połączenia z Polski na Ukrainę?

Polska i Ukraina planują uruchomienie nowych połączeń kolejowych między Lublinem i Lwowem oraz Przemyślem i Niżankowicami w obwodzie lwowskim – poinformowali w środę w Kijowie ministrowie infrastruktury obu krajów, Andrzej Adamczyk i Wołodymyr Omelan.

Polska i Ukraina planują uruchomienie nowych połączeń kolejowych między Lublinem i Lwowem oraz Przemyślem i Niżankowicami w obwodzie lwowskim – poinformowali w środę w Kijowie ministrowie infrastruktury obu krajów, Andrzej Adamczyk i Wołodymyr Omelan.

Konkretne decyzje w sprawie połączeń zostaną ogłoszone jeszcze przed Nowym Rokiem – zapowiedzieli po posiedzeniu polsko-ukraińskiej grupy roboczej do spraw transportu.

Minister Adamczyk wyjaśnił, że chodzi o uruchomienie połączeń z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury. "Jeśli uda się to nam uzgodnić, to dojdzie do korekty rozkładu jazdy pociągów w czerwcu przyszłego roku albo korekty rozkładu zimowego 2019. Na pewno nie będzie to trwało długo" – zapewnił na wspólnej konferencji prasowej.

Adamczyk i Omelan przypomnieli o sukcesie połączenia kolejowego z Kijowa do Przemyśla, które zostało uruchomione w 2016 roku. Poinformowali też, że podczas posiedzenia grupy roboczej omówili współpracę w transporcie drogowym, m.in. w kontekście budowy trasy Via Carpatia.

"Takie projekty jak linia kolejowa Przemyśl-Niżankowice czy połączenie Lublin-Lwów są niewielkie i stosunkowo łatwo je zrealizować. Są też duże projekty jak Via Carpatia, która dzięki wsparciu Ukrainy, jak mamy nadzieję, zostanie wpisana w sieć bazową TEN-T (transeuropejska sieć transportowa), bo przecież to jest szlak ważny dla Ukrainy i dla całej Europy Środkowo-Wschodniej" – powiedział Adamczyk.

Via Carpatia to planowany szlak międzynarodowy, który ma przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. Ma docierać m.in. do rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym oraz greckich Salonik nad Morzem Egejskim. Ukraina chce połączyć się z tą trasą, modernizując drogi od Odessy do granicy z Polską.

"Polska jest naszym strategicznym partnerem w rozwoju nowych korytarzy transportowych między Azją i Europą. Cieszę się, że mogę ogłosić, że dziś sfinalizowano porozumienie o uruchomieniu pociągu kontenerowego między Chinami i UE, między Chinami i Polską przez terytorium Ukrainy. Planujemy blisko tysiąc takich pociągów na rok" – oświadczył Omelan.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Ukraina
Lwów
Odessa
Przemyśl
  • Sebastian Szczęśniak – 06.12.2018

    A obecne na Podkarpaciu Pisoland wycina.

  • kolejFAN – 07.12.2018

    jakoś przez Dorohusk były 2 pary i została jedna, więc o jakich nowych połączeniach mowa?? rozdwojenie jaźni mają?

  • Paweł Obelnicki – 07.12.2018

    Znowu chcą przywrócić? W tedy pełno ukraińców ponownie zaleje wschodnio-południową Polskę..

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.