TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Autobus utknął na torach, na szczęście nie doszło do zderzenia
- Opublikowano: 21.12.2018 08:47:44 3 komentarze
Autobus utknął na torach, na szczęście nie doszło do zderzenia

Wykorzystanie danych z ŻółtaNaklejkaPLK na przejeździe w Wodzisławiu Śląskim, zapobiegło tragedii.

Wykorzystanie danych z ŻółtaNaklejkaPLK na przejeździe w Wodzisławiu Śląskim, zapobiegło tragedii.

Przed autobusem, który utknął na przejeździe w bezpiecznej odległości zatrzymał się pociąg. 14 tysięcy przejazdów kolejowo-drogowych zostało w tym roku oznakowanych żółtymi naklejkami PKP Polskich Linii Kolejowych. Kierowcy widząc zagrożenie mogą szybko skontaktować się z nr 112 i kolejarzami.

W Wodzisławiu Śląskim 13 grudnia kierowca miejskiego autobusu jadąc bez pasażerów, w trakcie manewru w obszarze przejazdu kolejowo-drogowego przy ulicy Bogumińskiej, utknął na torach. Przejazd jest wyposażony w dodatkowe urządzenia informujące maszynistę o zdarzeniu na przejeździe. Są też, podobnie jak na 14-tysiącach innych przejazdów, żółte naklejki PLK. Jeden z kierowców skorzystał z danych na żółtej naklejce PLK i o zdarzeniu zawiadomił nr 112 i kolejarzy. Dyżurny natychmiast zareagował na zgłoszenie - wstrzymał ruch pociągów na linii między Wodzisławiem Śląskim a Czyżowicami. W bezpiecznej odległości od autobusu zatrzymał się pociąg relacji Katowice – Bohumin. Na miejsce zostały wezwane służby porządkowe. Przerwa w ruchu trwała około 40 minut.

Manewr kierowcy przy przejeździe kolejowo-drogowym był nieodpowiedzialny. Jednak dzięki wykorzystaniu żółtej naklejki PLK i wskazaniu dokładnej lokalizacji przejazdu dyżurny ruchu zatrzymał pociąg z pasażerami i zapobiegł tragedii. W różnej formie apelujemy do kierowców, by – zgodnie z przepisami, zachowali szczególna ostrożność na przejazdach – powiedział Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor Biura Bezpieczeństwa z PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

PKP PLK przypominają o obowiązku zachowania szczególnej ostrożności przy przekraczaniu przejazdów kolejowo drogowych – szczególnie w trudnych warunkach zimowych. Wyjazdy i powroty ze świąt będą udane, jeśli nie będziemy popełniać podstawowych błędów, które prowadzą do tragedii. To ignorowanie znaku stop i czerwonych świateł przed przejazdem, wjeżdżanie na przejazd przy opadających rogatkach lub omijanie slalomem zamkniętych rogatek.

PKP PLK podały, że od czerwca na 14 000 przejazdów kolejowo-drogowych zarządzanych przez spółkę umieszczone zostały specjalne żółte naklejki z numerami alarmowymi i indywidualnym numerem skrzyżowania. We współpracy z operatorami numeru 112 stworzony został system szybkiego powiadamiania o zdarzeniach na skrzyżowaniach dróg i torów. Do tej pory z informacji na naklejce skorzystano ponad 300 razy. Kilkanaście zgłoszeń wymagało wstrzymania ruchu

ŻółtaNaklejkaPLK - to jedno z działań na rzecz bezpieczeństwa. Ponadto PLK za setki milionów złotych budują bezkolizyjne skrzyżowania i modernizują przejazdy w ramach Krajowego Programu Kolejowego. Spółka pamięta o odpowiedzialności pracowników. Szkoleni są dyżurni oraz dróżnicy odpowiadający za właściwą obsługę przejazdów kolejowo-drogowych. Wykorzystywany jest nowoczesny symulator do szkolenia dyżurnych ruchu.

Więcej informacji na temat kampanii oraz realizowanych w jej ramach działań na stronie www.bezpieczny-przejazd.pl .Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
PKP PLK
przejazd kolejowy
Wodzisław Śląski
  • mechanik – 21.12.2018

    A jakie to są te "dodatkowe urządzenia informujące maszynistę o zdarzeniu na przejeździe"? Zero informacji, oprócz ble ble.

  • Zdzich – 21.12.2018

    No i jaki to był ten "nieodpowiedzialny manewr"?Racja zwykłe suche ble ble ble

  • zeus04 – 22.12.2018

    @mechanik: takim dodatkowym urządzeniem jest sygnalizacja ToP.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !