TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Andrychów poprowadzi komunikację miejską do Wadowic?
WADOWICE24.PL - Opublikowano: 08.06.2017 13:31:23

W lutym przyszłego roku w Andrychowie rusza komunikacja miejska, którą organizuje miejscowy samorząd.

Jak informuje portal wadowice24.pl - w lutym przyszłego roku w Andrychowie rusza komunikacja miejska, którą organizuje miejscowy samorząd. Zamówione przez miasto busy obsłużą dojazdy do wszystkich miejscowości w gminie. Jak się dowiadujemy, Andrychów rozpoczął negocjacje z Wadowicami, by stolicę powiatu włączyć do nowego systemu komunikacji miejskiej. Poznaliśmy szczegóły tego pomysłu.

Trwają rozmowy pomiędzy samorządami miejskim Andrychów i Wadowic w sprawie uruchomienia dodatkowej linii łączącej miasto nad Wieprzówką ze stolicą powiatu. Połączenie pasażerskie byłoby częścią nowego systemu komunikacji miejskiej w Andrychowie.

-Jesteśmy po pierwszych rozmowach z władzami Wadowic i mamy wstępne deklaracje, że istnieje możliwość uruchomienia takiej linii. Wadowice mogłyby dołączyć do naszego projektu - zapowiada burmistrz Andrychowa Tomasz Żak.

Burmistrz Andrychowa ocenił, że rozmowy z Wadowicami mogą zakończyć się wkrótce podpisaniem porozumienia. Jego efektem byłoby skomunikowanie dwóch miast powiatu i miejscowości pomiędzy nimi linią komunikacji miejskiej, z której skorzystają pasażerowie. Przy czym linia z Andrychowa do Wadowic nie byłaby darmowa, ale cena przejazdu może być konkurencyjna do innych środków transportu.

Andrychów buduje własną komunikację miejską. Burmistrz Tomasz Żak obiecał mieszkańcom tanią komunikację miejską za złotówkę. Emeryci i dzieci pojadą za darmo.

Korzysta przy tym z dotacji unijnych w ramach programu ograniczenia niskiej emisji przez utworzenie ekologicznego, przyjaznego środowisku systemu komunikacji publicznej. Pieniądze z funduszy unijnych posłużą między innymi na przebudowę wszystkich przystanków, wyposażenie ich w system informacji dla pasażerów – każdy oczekujący na przystanku pasażer będzie mógł się dowiedzieć z tablicy informacyjnej, gdzie jest autobus i za ile minut będzie na miejscu. Przebudowane zostaną też przejścia dla pieszych, aby każde było dostosowane dla niepełnosprawnych i dobrze doświetlone.

Tabor autobusów przejmie Zakład Gospodarki Komunalnej, gdzie powstanie też zaplecze techniczne, zajezdnia z dyspozytornią, myjnią, warsztatami i stacją paliw. Projekt ma być zrealizowany w całości do 2020 r. Autobusy wyjadą w trasę w lutym przyszłego roku. Roczny koszt utrzymania komunikacji publicznej dla gminy ma wynosić ok. 1,5 mln zł.

Andrychów podpisał kilka dni temu umowę na dostarczenie 14 nowych autobusów iveco, które będą obsługiwać wszystkie linie miejskie na terenie gminy. Autobusy dostarczy firma MMI ze Zbyszewa. Wartość kontraktu to 10 mln 194 tys. zł . To około 728 tys. za autobus.

Pojazdy zostaną zbudowane na bazie Iveco 72 C urby, niskopodłogowe, o niewielkich rozmiarach, wyposażone w systemy informatyczne, które nie tylko ułatwią podróżowanie, ale też pozwolą na określenie lokalizacji każdego wozu ze stanowiska dyspozytorskiego. Pojazdy mają posiadać europejską normę emisji spalin "euro 6". Będą dostosowane dla niepełnosprawnych i przewozu wózków dziecięcych. W każdym będzie mobilny system informacji dla pasażerów, dostęp do Wi-Fi, a nawet porty USB do doładowania np. telefonu, nie wspominając o klimatyzacji.

Producent zadeklarował, że jest w stanie dostarczyć pojazdy do 30 listopada 2017 r.


WIĘCEJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Andrychów
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.