TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Akt oskarżenia ws. autobusowego wypadku na S3
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 22.07.2019 10:00:37
Akt oskarżenia ws. autobusowego wypadku na S3

Dolnośląskie: Kierowca autobusu odpowie za spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym.

O nieumyślne spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym oskarżyła Prokuratura Rejonowa w Lubinie kierowcę autobusu, który w grudniu 2018 r. wywrócił się na drodze krajowej nr 3 w Polkowicach. Zginęła wówczas jedna osoba, a 25 zostało rannych.

Do wypadku doszło 6 grudnia 2018 r. Autobus wiózł grupę podopiecznych ze Środowiskowych Domów Pomocy Społecznej w Międzyrzeczu oraz Pszczewie. Wycieczka wracała z wrocławskiego jarmarku bożonarodzeniowego.

Z ustaleń prokuratury wynika, że kierowca Jerzy Sz. zjeżdżając za Polkowicami z dwupasmowej jezdni na drogę krajową nr 3, na zakręcie przed rondem, zjechał na prawe pobocze. Stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w elementy infrastruktury odwadniającej. Autobus przewrócił się na prawy bok. W wypadku zginęła jedna osoba, a 25 zostało rannych. W dniu wypadku padał deszcz.

Zbyt duża prędkość

Jak poinformowała w piątek PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Legnicy prok. Lidia Tkaczyszyn, w śledztwie ustalono, że na odcinku drogi, na którym doszło do wypadku obowiązywały ograniczenia – najpierw do 70, a później do 50 kilometrów na godzinę. Tymczasem oskarżony – jak podała prokuratura – jechał tam niemal 105 kilometrów na godzinę.

"Prokurator zarzucił w akcie oskarżenia Jerzemu Sz., że umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym przekraczając dopuszczalną prędkość, nie obserwując dostatecznie drogi oraz stosując niewłaściwą technikę i taktykę jazdy, czym spowodował nieumyślnie katastrofę w ruchu lądowym zagrażającą życiu lub zdrowiu wielu osób" - powiedziała prok. Tkaczyszny.

Sz. nie przyznał się do zarzutu i złożył wyjaśnienia. Kwestionował w nich m.in. odczyt tachografu. Kierowcy grozi do ośmiu lat więzienia.(PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
sąd
wypadek
Dolnośląskie