TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

99% wypadków na przejazdach kolejowych z winy kierowców!
InfoRail.pl - Opublikowano: 05.03.2018 14:04:59
99% wypadków na przejazdach kolejowych z winy kierowców (foto: PKP PLK)

99 proc. wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych w 2017 r. to efekt lekceważenia przez kierowców znaku stop, czerwonych świateł sygnalizatorów, wjazdów pod opadające rogatki.

99 proc. wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych w 2017 r. to efekt lekceważenia przez kierowców znaku stop, czerwonych świateł sygnalizatorów, wjazdów pod opadające rogatki.

Aby eliminować negatywne zachowania, w poniedziałek 5 marca policjanci i funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei sprawdzają bezpieczeństwo na wybranych przejazdach w całej Polsce. To kolejna akcja PKP Polskich Linii Kolejowych i Straży Ochrony Kolei przy współpracy z policją na rzecz bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. By zwiększyć bezpieczeństwo oraz eliminować rutynę i brawurę, działania zaplanowano we wszystkich województwach. Funkcjonariusze, m.in. wykorzystując mobilne centra monitoringu SOK, sprawdzają, czy kierowcy i piesi stosują się do znaków i przepisów ruchu drogowego, nie pomijają znaków stop i nie wjeżdżają na przejazd, gdy nie ma możliwości zjazdu. Będą pouczenia i ulotki oraz konsekwencje adekwatne do przewinień.

Dla bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo – drogowych

Wykorzystujemy różne działania, od edukacji w szkołach po szkolenie instruktorów nauki jazdy, by zwiększać poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Odpowiedzialne zachowanie kierowców, pozbawione brawury i ryzyka, jest gwarancją bezpieczeństwa. Zwiększa się też liczba przejazdów zabezpieczonych rogatkami oraz wiaduktów i bezkolizyjnych przejazdów pod torami – mówi Marek Olkiewicz, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

PKP Polskie Linie Kolejowe z roku na rok ograniczają liczbę przejazdów kolejowo-drogowych. Od 2010 r. do 2018 r. liczba przejazdów zmniejszyła się o ponad 1600. To m.in. efekt budowy bezkolizyjnych przejazdów (nad i pod torami) i dróg dojazdowych. Wzrasta liczba przejazdów zabezpieczonych sygnalizacją świetlną i dźwiękową oraz rogatkami. PLK współpracują z zarządcami dróg w zakresie prawidłowego oznakowania i utrzymania jezdni.

W ramach kampanii społecznej PLK, Bezpieczny Przejazd – "Szlaban na ryzyko!" prowadzone są działania, by zwiększyć odpowiedzialność kierowców i ograniczyć liczbę zdarzeń na przejazdach. Tylko w styczniu i lutym rozdano setki ulotek i materiałów, przeprowadzono 120 działań, m.in. spotkań w szkołach i akcji na przejazdach. W 2017 r. kierowcy i piesi otrzymali 256 tys. ulotek o zasadach bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Było prawie 1000 spotkań, z ponad 50 tys. dzieci. 103 tys. materiałów dydaktycznych na temat bezpieczeństwa zostało rozdanych w szkołach i przedszkolach.

PLK zorganizowały 10 warsztatów z instruktorami nauki jazdy, podczas których przekazywane były prezentacje przydatne w procesie szkolenia początkujących kierowców. Łącznie materiały trafiły do blisko 800 ośrodków szkolenia. Pomogą przygotować w 2018 r. około 50 tysięcy przyszłych kierowców.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP PLK
SOK
przejazd kolejowy
bezpieczeństwo
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.