TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

73 lata temu na ulice Warszawy wyjechały trolejbusy
METRO WARSZAWA - Opublikowano: 07.01.2019 11:31:17

Pierwsze kursy odbyły się ponad 70 lat temu, ale jeszcze w latach 90. można było wsiąść w stolicy do 'trajlusia'.

Jak informuje warszawskie Metro - pierwsze kursy warszawskich trolejbusów odbyły się ponad 70 lat temu, ale jeszcze w latach 90. można było wsiąść w stolicy do 'trajlusia'. Przypominamy, na czym polegał fenomen trolejbusów, które przez niektórych warszawiaków są z rozrzewnieniem wspominane do dziś.

W marcu 1945 roku Związek Radziecki przekazał warszawiakom 30 trolejbusów w prezencie. Wszystkie były używane i dość stare. Połowę z nich udało się jednak wyremontować i ruszyły w trasy. Początkowo kursowały w Śródmieściu oraz na Mokotowie i Ochocie.

5 stycznia 1946 kursowanie rozpoczęły linie A i B. Dwa miesiące później włączono jeszcze linię C, która jeździła od marca.

W latach 40. zainwestowano w kolejne trolejbusy dla Warszawy. W 1947 roku kupiono 15nowoczesnych francuskich trolejbusów marki Vetra. Kolejne modele zostały sprowadzane z Czechosłowacji i NRD. Wtedy do Warszawy trafiły trolejbusy marki Skoda i Lowa.

W okresie rozkwitu warszawskich trolejbusów po stolicy jeździło 127 pojazdów. Jeździły 10 liniami, które znacznie się rozrosły.
WIĘCEJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
trolejbus
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.