TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

66 mln zł z UE na spalinowy tabor Kolei Wielkopolskich
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 02.09.2019 15:04:45
66 mln zł z UE na spalinowy tabor Kolei Wielkopolskich

Ponad 66 mln zł dofinansowania z UE otrzymały Koleje Wielkopolskie na zakup czterech nowych, trójczłonowych pociągów spalinowych.

Ponad 66 mln zł dofinansowania z UE otrzymały Koleje Wielkopolskie na zakup czterech nowych, trójczłonowych pociągów spalinowych.

Nowe składy mają być wykorzystywane m.in. na najbardziej obleganych przez pasażerów trasach m.in. z Poznania do Wągrowca.

Łączna kwota zakupu nowych pociągów to prawie 100 mln zł. Umowę na dofinansowanie – ponad 66 mln zł – podpisał w poniedziałek w Poznaniu marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, wicemarszałek Wojciech Jankowiak, oraz przedstawiciele zarządu spółki Koleje Wielkopolskie.

"Jest to jeden z większych projektów, jeśli chodzi o projekty infrastrukturalne. Będzie on służył pasażerom w Wielkopolsce, znacząco poprawi komfort jazdy i przyczyni się też do zwiększenia potencjału naszej spółki Koleje Wielkopolskie, bo te cztery nowe pojazdy, z których każdy może zabrać po 330 pasażerów – to jest już ogromny potencjał" – podkreślił marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Wicemarszałek wielkopolski Wojciech Jankowiak zwrócił uwagę, że po raz pierwszy tabor kupuje bezpośrednio spółka Koleje Wielkopolskie. Jak tłumaczył, dotychczas pojazdy były spółce udostępniane do eksploatacji przez Samorząd Województwa.

"Nowe pociągi różnią się od dotychczasowych, które spisują się bardzo dobrze, ale są mniejsze. Te nowe natomiast, trójczłonowe, są adresowane przede wszystkim na te połączenia, które są szczególnie oblegane przez pasażerów w ramach Kolei Metropolitalnej, np. na trasie do Wągrowca, szczególnie w godzinach szczytu" – wskazał Jankowiak.

Prezes zarządu spółki Koleje Wielkopolskie Włodzimierz Wilkanowicz wskazał, że ideą projektu zakupu nowych pociągów, jest przede wszystkim poprawa mobilności mieszkańców regionu, poprawa warunków jazdy pasażerów do pracy, czy szkół, ale także poprawa bezpieczeństwa podróży.

Dodał, że realizacja projektu to wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom pasażerów. "Podróżni chcą mieć przede wszystkim większą częstotliwość połączeń. Zwłaszcza na tych odcinkach linii, gdzie są duże potoki pasażerskie, niezbędne jest posiadanie takiej ilości taboru, która byłaby adekwatna do zainteresowania podróżnych" – powiedział Wilkanowicz.

Członek zarządu spółki Marek Nitkowski wskazał, że nowe pojazdy będą nowoczesne i wyposażone m.in. w system kontroli pracy maszynistów.

"Będą to spalinowe, trójczłonowe zespoły trakcyjne, które będą mogły kursować w zasadzie po liniach, które nie są zelektryfikowane. Pojazdy są przystosowane do przewozu osób o ograniczonej sprawności, spełniają także wszystkie wymogi związane m.in. z klimatyzacją. Pojazdy te będą też posiadły 160 miejsc siedzących – to jest znacznie więcej niż te pociągi, które dzisiaj spotykamy na torach Wielkopolski, i kolejne ok. 160 miejsc stojących – czyli razem 330 miejsc dla pasażerów" – podkreślił Nitkowski.

Pierwsze dwa – z czterech nowych pociągów – mają pojawić się na wielkopolskich torach po 410 dniach od momentu podpisania umowy z producentem.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Koleje Wielkopolskie
Wielkopolska
szt