TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

50. lokomotywa Vectron w Polsce. Różowa
- Opublikowano: 03.12.2019 13:45:27
50. lokomotywa Vectron w Polsce. Różowa (wiz. Siemens)

Laude Smart Intermodal powiększa swoją flotę o najnowocześniejszą w Europie lokomotywę – Vectron MS. Będzie różowa!

Laude Smart Intermodal powiększa swoją flotę o najnowocześniejszą w Europie lokomotywę – Vectron MS. Będzie różowa!

Pojazd został zakupiony przy wsparciu z funduszy Unii Europejskiej, za pośrednictwem Centrum Unijnych Projektów Transportowych na realizację przewozów intermodalnych. Dostawa lokomotywy planowana jest na początku 2021 r.

Jak podaje Siemens Vectrony to najnowocześniejsze na rynku europejskim, uniwersalne lokomotywy, o modułowej konstrukcji, umożliwiającej łatwe dostosowanie do wymogów użytkowania i specyfiki jazdy w różnych krajach i różnych warunkach eksploatacyjnych. Lokomotywa powstawała z myślą o realizacji różnorodnych zadań przewozowych. Podstawowym założeniem była wydajność i opłacalność wykonywania zadań trakcyjnych w ruchu krajowym i transgranicznym, zarówno pasażerskim jak i towarowym w Europie.

Branża kolejowa docenia możliwości tego pojazdu co potwierdzają realizowane zamówienia na blisko 1000 pojazdów, z których dostarczonych ponad 750 lokomotyw, przejechało już ponad 250 milionów kilometrów – mówi Krzysztof Celiński, Prezes Siemens Mobility Sp. z o.o.

W Polsce z lokomotyw Vectron korzystają PKP CARGO, DB Cargo Polska, PKP Intercity (wynajęta z MRCE), Industrial Division i Lotos Kolej. Do tej grupy dołączyła firma Laude Smart Intermodal S.A. której nowa lokomotywa będzie jednocześnie 50. Vectronem w rękach polskich przewoźników.

Cieszymy się, że kolejne firmy w Polsce angażują się w rozwój transportu intermodalnego poprzez zakup nowoczesnych lokomotyw wielosystemowych, takich jak Vectron. To pojazd, który sprawdzą się nie tylko dzisiaj, ale i przez kolejne kilkadziesiąt lat. Lokomotywa dla Laude to już 50. Vectron eksploatowanych przez polskich przewoźników, co pokazuje jak dużym zainteresowaniem cieszą się te pojazdy także w naszym kraju – mówi Piotr Dybowski, kierownik ds. sprzedaży lokomotyw pionu rolling stock Siemens Mobility Sp. z o.o.

Nowa lokomotywa Vectron MS dla Laude Smart Intermodal dysponuje mocą 6,4 MW, jest wyposażona w system ETCS zgodny z obecnie obowiązującymi specyfikacjami (Baseline 3) oraz rozwija maksymalną prędkość 160 km/h. Lokomotywa posiada homologację na Polskę, Niemcy, Austrię, Czechy, Słowację, Węgry i Rumunię, przy czym pojazdy z platformy Vectron zostały dopuszczone do eksploatacji aż w 18 europejskich krajach.

Spółka Laude realizując swój długoterminowy plan rozwoju, będzie wprowadzać połączenie kolejowe łączące Polskę z Europą Zachodnią. Lokomotywy Vectron są idealnym narzędziem do realizacji tego zadania. Jest to pierwsza lokomotywa zakupiona od Siemensa, ale na pewno będą kolejne – mówi Marcin Witczak, Prezes Zarząd Laude Smart Intermodal S.A.

Lokomotywa została kupiona z wykorzystaniem funduszy unijnych za pośrednictwem Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) na wsparcie rozwoju transportu intermodalnego. Celem konkursu Rozwój Transportu Morskiego, Śródlądowych Dróg Wodnych i Połączeń Multimodalnych, organizowanego przez CUPT, jest dofinansowanie podmiotów w ramach działania OŚ Priorytetowa III, tak aby wydatnie zwiększyć rozwój sieci drogowej TEN – T i samego transportu multimodalnego.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Siemens
lokomotywa
Vectron