TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

34 wiadukty kolejowe za miliony zł na trasie Kraków – Katowice
- Opublikowano: 25.01.2019 11:06:18
34 wiadukty kolejowe za miliony zł na trasie Kraków – Katowice (foto: PKP PLK)

34 wiadukty kolejowe warte miliony zł usprawniają podróże koleją i udrażniają systemy komunikacji wielu miejscowości wzdłuż linii Kraków – Katowice – podały PKP PLK.

34 wiadukty kolejowe warte miliony zł usprawniają podróże koleją i udrażniają systemy komunikacji wielu miejscowości wzdłuż linii Kraków – Katowice – podały PKP PLK.

W najbliższy poniedziałek w podkrakowskim Zabierzowie kolejny wiadukt kolejowy ułatwi bezpieczne przejazdy. PKP Polskie Linie Kolejowe łącznie wykonają przeszło 50 mostów, wiaduktów, przejść podziemnych i kładek na linii E30 ze stolicy Małopolski do Katowic.

Pierwsi kierowcy będą mogli przejechać pod wiaduktem kolejowym w Zabierzowie już w poniedziałek. Przebudowany obiekt jest dużo większy i wygodniejszy od poprzedniego. Znalazło się pod nim miejsce na szerszą jezdnię i chodnik dla pieszych. Zmieniona konstrukcja istotnie usprawni przejazd samochodem przez miasto i zwiększy bezpieczeństwo dla pieszych.

Wiadukt kolejowy w Zabierzowie, to jeden z kilkudziesięciu obiektów modernizowanych przez PLK na trasie kolejowej ze stolicy Małopolski do Katowic. Konstrukcje w Krakowie, Jaworznie, Zabierzowie i Rząsce są już gotowe. Sprawniej kursują po nich pociągi. Znacznie lepsza jest też komunikacja drogowa m.in. dla mieszkańców wielu miejscowości. Tylko budowa wiaduktu w Jaworznie, wraz z sąsiadującym układem drogowym warta jest 15 mln zł.

Łącznie na linii kolejowej E30, pomiędzy Krakowem i Katowicami, PLK realizuje 34 wiadukty kolejowe i drogowe. 10 z nich budowanych jest w nowych miejscach, pozostałe 24 to gruntownie modernizowane obiekty. Wszystkie zwiększą możliwości kolei i przyniosą pozytywne efekty dla bezpieczeństwa i płynności lokalnego ruchu drogowego.

PLK prowadzą modernizację na niemal całej długości trasy Kraków - Katowice. Wartość inwestycji to w sumie ok. 2 mld zł.

Po zakończeniu prac i uzyskaniu odpowiednich certyfikatów pociągi pasażerskie na tej trasie przyspieszą do 160 km/h, a towarowe do 120 km/h. Projekt "Modernizacja linii kolejowej E30, odcinek Zabrze – Katowice – Kraków, etap IIb" jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach programu CEF "Łącząc Europę".Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
PKP PLK
Kraków
Katowice
wiadukt