TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

25 grudnia premiera filmu o libańskich SU45
- Opublikowano: 20.12.2019 08:45:30
25 grudnia premiera filmu o libańskich SU45

W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia – 25 grudnia, o godzinie 20 odbędzie się internetowa premiera filmu dokumentalnego o lokomotywach SP45 i 301Dc w Libanie.

W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia – 25 grudnia, o godzinie 20 odbędzie się internetowa premiera filmu dokumentalnego o lokomotywach SP45 i 301Dc w Libanie.

"Pochwała z Bejrutu" jest filmem dokumentalnym poświęconym powstaniu, eksploatacji i eksportowi lokomotyw SU45 do Libanu, znanych też jako "Fiaty" ze względu na włoskie silniki spalinowe jakie w nich zamontowano.

"Pochwała z Bejrutu" jest pierwszą próbą opowiedzenia historii lokomotyw spalinowych serii SP45 (późniejsza SU45) produkowanych w latach 1970–1976 w Zakładach Metalowych im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. Prace nad filmem rozpoczęły się już w 2012 roku, zgłębia losy trzech lokomotyw sprzedanych Kolejom Libańskim. W tej niecodziennej ekspedycji maszyn do Libanu, która odbyła się latem 1976 roku, brało udział 4 osoby.

W filmie konwojenci opowiadają perypetie, jakie spotkały ich podczas miesięcznej podróży do ogarniętego wówczas wojną domową kraju. Ich trasa przebiegała przez ówczesną Czechosłowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię, Turcję oraz Syrię. Ekipa przez dwa lata mieszkała potem wraz ze swoimi rodzinami w Bejrucie - za zadanie mieli między innymi przeszkolić libańskich kolejarzy oraz serwisować przywiezione lokomotywy. Polskie lokomotywy przetrwały wojnę domową w Libanie i pozostawały w użyciu aż do 1997 roku. Przez kolejne niemal 20 lat maszyny miały jednak status zaginionych. Odnalazł je właśnie Michał Bis na potrzeby swojego filmu dokumentalnego. W 2015 roku autor poleciał do stolicy Libanu, gdzie otrzymał zgodę na filmowanie lokomotyw. Obecnie maszyny znajdują się na terenie bazy wojskowej w Bejrucie. W filmie poznajemy losy maszyn od momentu ich transportu do Libanu, aż do czasów współczesnych. W dokumencie Bisa występują m.in. libańscy kolejarze pamiętający SU45, a także dawni pracownicy zakładów Cegielskiego, w tym uczestnicy konwoju z jego kierownikiem na czele.

Reżyser obecnie realizuje nowy film dokumentalny tym razem o historii lokomotyw SM42 na PKP, Iraku i Maroko. Obecnie trwa uzyskanie zgody na filmowanie w Maroko co niestety jest bardzo trudne.

W drugiej połowie roku 2020 pojawi się także film o historii Konstali 105Na w Krakowie.

Wydawnictwo z filmem Pochwała z Bejrutu nadal można kupić przez wydawnictwo Eurosprinter.

Link do filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=FFiqZo-yhy0&feature=youtu.beSpodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
SU45
lokomotywa
Liban