TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

222Ma zaprezentowane w Rzeszowie [FILM]
InfoRail.pl - Opublikowano: 05.04.2018 15:19:49
222Ma zaprezentowany w Rzeszowie (foto: UMWP)

Konsekwentnie inwestujemy w kole j- mówił marszałek Władysław Ortyl na rzeszowskiej stacji kolejowej. Trafiły na nią dziś dwa nowoczesne i komfortowe szynobusy 222Ma, każdy z miejscami dla ponad 250 pasażerów.

Konsekwentnie inwestujemy w kole j- mówił marszałek Władysław Ortyl na rzeszowskiej stacji kolejowej. Trafiły na nią dziś dwa nowoczesne i komfortowe szynobusy 222Ma, każdy z miejscami dla ponad 250 pasażerów.

To najnowszy kolejowy nabytek samorządu województwa podkarpackiego. Marszałek Władysław Ortyl przekazał właśnie te dwa nowe pociągi na potrzeby podróżujących po Podkarpaciu mieszkańców i turystów. Są to bardzo nowoczesne, dwuczłonowe pojazdy o napędzie spalinowym, które trafią na niezelektryfikowane trasy regionu. Zostały kupione za prawie 33 mln złotych, w ramach projektu realizowanego przez województwo z RPO WP 2014-2020.

To kolejne pojazdy, które wzbogacają ofertę Przewozów Regionalnych w naszym województwie. Te pociągi są bezpieczne, komfortowe, w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Uzupełniają one naszą ofertę nowoczesnego taboru dla mieszkańców regionu – mówił marszałek Władysław Ortyl w czasie uroczystości przekazania pojazdów przez firmę Newag, która jest ich producentem.

Dodatkowo - za zapewnienie profesjonalnej obsługi serwisowej oraz napraw do chwili, kiedy każdy z nowozakupionych pociągów osiągnie 2 400 000 km - województwo zapłaci ponad 7,3 mln złotych.

Pasażerowie chcą mieć pociągi, które będą komfortowe i te spalinowe zespoły trakcyjne takie właśnie są. Do województwa podkarpackiego jako pierwsze w Polsce trafiły pojazdy w pełni zgodne z normą TSI – mówił podczas pierwszej podróży Zbigniew Konieczek prezes zarządu NEWAG S.A., producenta pojazdów.

Zakupione właśnie pojazdy to spalinowe zespoły trakcyjne 222Ma, czyli dwuczłonowe pojazdy o długości 43 m. Każdy pojazd mieści łącznie 257 pasażerów, w tym 115 na miejscach siedzących (włączając 10 miejsc na siedzeniach uchylnych), a czworo drzwi wejściowych dla pasażerów (po 2 na stronę) ułatwia szybkie wsiadanie i wysiadanie.

Nowe dwuczłonowe pojazdy typu 222Ma mają nowoczesne wnętrze, nowoczesne systemy napędu, sterowania i diagnostyki pokładowej pociągu, są energooszczędne, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, a na stanie mają defibrylatory. Dysponują rampami dla pasażerów na wózkach, miejscami na rowery, biletomatami na gotówkę i karty płatnicze, wifi i gniazdkami do zasilania laptopów.

Pojazdy osiągają maksymalną prędkość eksploatacyjną do 130 km/h.

Obecnie Podkarpacie dysponuje flotą 21 pojazdów, które wykorzystywane są na całym obszarze województwa. Składa się ona z 9 pociągów z napędem elektrycznym i 12 z napędem spalinowym.

Cały czas inwestujemy w kolej, chcemy aby ten bezpieczny sposób transport się rozwijał. W ramach RPO WP 2014-2020 realizujemy projekt, w ramach którego za 150 mln złotych kupujemy 9 nowych pojazdów szynowych – podkreśla marszałek Ortyl. Już niedługo rusza sezon turystyczny, chcemy turystów zawieźć przewozami weekendowymi na Roztocze, do Sandomierza, w Bieszczady, tak aby całe rodziny mogły z tej formy transportu korzystać.

Za kilka miesięcy w ramach tego samego projektu na Podkarpacie zostaną dostarczone kolejne 4 pojazdy elektryczne. Dwa z nich będą trójczłonowe, a dwa kolejne czteroczłonowe.

Oddane do dyspozycji Przewozów Regionalnych pojazdy będą jeździć między innymi na trasie do Stalowej Woli. W czasie wakacji z kolei wozić będą turystów z Rzeszowa do Sandomierza i z powrotem.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Podkarpackie
Newag
222Ma