TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

16 maja pojedzie specjalny pociąg ze Śląska do Warszawy
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 13.05.2019 08:23:34
zdjęcie ilustracyjne

Specjalny pociąg z reprezentacją mieszkańców woj. śląskiego, którzy upamiętnią setną rocznicę powstań śląskich, wyruszy w czwartek 16 maja rano z Katowic do Warszawy. Delegacja ma spotkać się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą.

Specjalny pociąg z reprezentacją mieszkańców woj. śląskiego, którzy upamiętnią setną rocznicę powstań śląskich, wyruszy w czwartek 16 maja rano z Katowic do Warszawy. Delegacja ma spotkać się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą.

"Pociąg do Śląska. Śląsk dla Polski" – to inicjatywa marszałka woj. śląskiego Jakuba Chełstowskiego, który postanowił zaprosić do pociągu przedstawicieli świata kultury, nauki, samorządu, polityki, mediów i sektora pozarządowego. W wydarzeniu wezmą udział również uczniowie – laureaci konkursu historycznego "Klasówka powstańcza".

Śląska delegacja pojedzie do Warszawy składem ciągniętym przez lokomotywę przystrojoną okolicznościową szatą graficzną. Na miejscu ma spotkać się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą. Jak zaznaczył, zapowiadając wydarzenie, marszałek Chełstowski, spotkanie ma być symboliczną okazją, aby w stolicy wybrzmiała duma z przynależności Śląska do Polski.

"To inicjatywa, która ma przede wszystkim przypominać w kraju historię powstań śląskich, a faktycznie były to jedne z niewielu skutecznych zrywów, które spowodowały, że część Śląska wróciła do Polski" – wyjaśnił w sobotę marszałek woj. śląskiego.

"Weszliśmy teraz w okres czterech lat obchodzenia setnych rocznic tych wydarzeń – we współpracy z panem prezydentem Andrzejem Dudą, który udzielił nam patronatu i chce brać udział w inicjatywach z tym związanych. Teraz zaprosił nas do Pałacu Prezydenckiego – jedziemy z eksportową dawką kultury, biznesu, tego, co najlepsze w woj. śląskim" – ocenił Chełstowski.

"Chcemy pokazywać trudną, ciekawą historię, dzięki której możemy dziś rozwijać się, być Polakami w tej wyjątkowej części Polski, podejmować decyzje na jej temat. Uważamy, że historia Śląska i powstań śląskich powinna bardziej wybrzmieć w skali całej Polski. (…) Powstanie Warszawskie ma swoją rangę, ale na Śląsku też działo się dużo rzeczy – i przede wszystkim było to powstanie zwycięskie" – zaakcentował.

Marszałek woj. śląskiego wskazał też, że historia powstań śląskich wiążę się z wieloma ciekawymi wątkami i wydarzeniami. Nawiązał m.in. do otwartej pod koniec kwietnia wystawy w Muzeum Śląskim, poświęconej kobietom, które uczestniczyły w powstaniach śląskich i w plebiscycie w tym regionie.

W tym roku przypada setna rocznica pierwszego z trzech powstań śląskich. Z tej okazji Sejm RP ustanowił rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Śląsk
Warszawa
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.