TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

14WE po remoncie już jeździ
InfoRail.pl - Opublikowano: 28.02.2017 14:32:07 4 komentarze
14WE po remoncie już jeździ (foto: Koleje Śląskie)

Na śląskie tory wyjechał dziś zmodernizowany skład 14WE Kolei Śląskich. W ruchu linowym zadebiutował na trasie Katowice ? Lubliniec.

Na śląskie tory wyjechał dziś zmodernizowany skład 14WE Kolei Śląskich. W ruchu linowym zadebiutował na trasie Katowice ? Lubliniec.

Nowością jest toaleta. Ciekawostką tapicerka siedzeń, na której cały czas znajdziemy logo poprzedniego właściciela - SKM Warszawa. Pojazd został też pomalowany w nowe, biało-niebieskie barwy Kolei Śląskich. Prace modernizacyjne wykonały ZNTK Mińsk Mazowiecki.

Powód podjęcia decyzji o zabudowie jest prosty. Brak toalet wykluczał wykorzystywanie tychże pojazdów przy kursach w dalsze trasy. Dzięki zabudowaniu toalet chcemy zwiększyć możliwości wykorzystania pociągów typu 14WE i podnieść komfort pasażerów. SIWZ w tej kwestii jest już w pełni przygotowany, chcielibyśmy ogłosić przetarg w najbliższych miesiącach ? mówił nam Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Kolei Śląskich.

Przypomnijmy, że jednostki 14WE zostały zbudowane w oparciu o EN57 przez Newag dla SKM Warszawa. Stołeczny przewoźnik swego czasu zdecydował się na pozbycie się dwóch pociągów. Trafiły one właśnie do Kolei Śląskich. Filozofia stołecznej SKM nie przewiduje zabudowy toalet w pociągach eksploatowanych przez tego przewoźnika z uwagi na charakter, typowo aglomeracyjny, przewozów. Na Śląsku sytuacja wygląda nieco inaczej, stąd też zapewne decyzja o przystosowaniu 14WE do tamtejszych potrzeb. Łącznie Newag wyprdukował 9 takich pociągów. Jeden z nich to Pociąg papieski, nieco zapomniany, będący na stanie Małopolskiego Oddziału Przewozów Regionalnych. Dwa, jak wspomnieliśmy, eksploatują Koleje Śląskie, pozostałe nadal są w Warszawie, choć swego czasu mówiło się o sprzedaniu ich przez SKM.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Koleje Śląskie
ZNTK Mińsk Mazowiecki
14WE
 • s – 28.02.2017

  No i dobrze. Szkoda, że choć rozruchu impulsowego nie wstawili.

 • kubex.. – 28.02.2017

  "Ciekawostką jest tapicerka siedzeń na której wciąż znajdziemy logo" - logo czego? Gdybym wcześniej nie wiedział że chodzi o SKM to nie miałbym pojęcia. Warto by też wspomnieć o tym że przeznaczone są na S8 (Katowice-Lubliniec) i S31 (Katowice-Oświęcim), które w nowym rozkładzie są obsługiwane jako relacje łączone.

 • www – 28.02.2017

  Sprawdziłem i wychodzi, że tapicerka nie była wymieniana. Ale droga redakcja jak zwykle nie mogła tego sprawdzić w wujku googlu:-(

 • kolejFAN – 01.03.2017

  Wy te zdjęcia robicie suszarką do włosów czy mikrofalówką?!??

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!